Artists List

All|A|B|C|D|E|F|G|H|I|J|K|L|M|N|O|P|Q|R|S|T|U|V|W|X|Y|Z

"SNAFFLES" , CHARLES JOHNSON PAYNE

18th/19th CENTURY BRITISH SCHOOL

20th CENTURY AMERICAN SCHOOL

20th CENTURY SCHOOL

ABBOTT , LEMUEL FRANCIS

ABBRESCIA , JOSEPH L.

ABRAMS , MARIA FRANKS

ABSOLON , LOUIS de MANSFIELD

ACS , JOSEPH FERENC

ADAMS , DOUGLAS

ADAMS , G.C.

ADAMS , LOREN DEAN

ADAMS , LILY OSMAN

ADAMS , A.

ADAMS , HARRY CLAYTON

ADASKIN , GORDON

ADDARI , ELYANE

ADOLPH , DIANE

AFOLABI , JACOB

AFRICAN: 20th Century

AGNEW , GEORGE HARVEY

AGUIAR , SEGUNDO HUERTAS

AGUTIKULUK , PITA

AIKEN , CHARLES

AIKMAN (Attributed to) , WILLIAM

AITKEN , JAMES ALFRED

AJOEB

AKKERMAN , D.

AKROYD , JACK

ALAM , SULTAN

ALDERSON , DOUGLAS

ALDIN , CECIL

ALDIN , FAHRI

ALEXANDER , P.

ALEXANDER , T.

ALEXANDER , P.

ALEXANDER , PHILP JOHN

ALFOLDY , ANDY

ALFRED , PAUL

ALLCHIN , J. HERBERT

ALLEN , MURRAY

ALLINGHAM , HELEN

ALLIOT , LUCIEN CHARLES E.

ALLISON , ANTANAS POVLAS (Tony)

ALTENA , MARIE VAN REGTEREN

AMBROS , A.

AMERICAN SCHOOL

AMERICAN SCHOOL: 19th Century

AMERICAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

AMERICAN SCHOOL: 20th CENTURY

AMERLING (Attributed to) , FRIEDRICH VON

AMESS , FREDERICK ARTHUR

AMOS , PATRICK

AMOS , DARREL

ANDERSON , STANLEY A. C.

ANDERSON , G. R.

ANDERSON , WILL

ANDERSON , J.W.

ANDERSON , ROBERT (Bob)

ANDERTON (Attributed to) , TOM

ANDREWS , E.

ANDREWS , SYBIL

ANGEHRN , E. R. (Bert)

ANGHIK , ABRAHAM APAKARK

ANGLE , BEATRICE

ANGUHADLUG , LUKE

ANGUIANO , RAUL

ANJOU , SUZANNE

ANTHONY

ANTONENKO , SHARON

APPEL , KAREL

APPIAN , ADOLPHE

ARAKI , YASUO

ARBUCKLE , GEORGE FRANKLIN

ARCHAMBAULT , GILLES

ARGENT

ARMFIELD , EDWARD

ARMINGTON , CAROLINE HELENA

ARMINGTON , FRANKLIN MILTON

ARMSTRONG , MARTHA

ARMSTRONG , DAVID GEOFFREY

ARMSTRONG , DAVID

ARMSTRONG , WILLIAM WALTON

ARNDT , ROGER D.

ARSENAULT , ROBERT

ART BOOKS

ART DECO

ARTS , THEODURUS JOHANNES 'Dorus'

ASHLEY , ERROLL

ASIAN SCHOOL: 20th CENTURY

ASPELL , PETER WINTERHALTER

ATKINSON , WILLIAM EDWIN

ATKINSON , VIC

ATKINSON , SHELLEY

ATTRIDGE , IRMA GERTRUDE

AUDUBON , JOHN JAMES

AUGUST , PETER

AUSTEN , ALEXANDER

AVERAGE , JOE

AVERY , MILTON CLARK

AYOTTE , LEO

AZZA , HACHMI

BAAK (Attributed to) , NICOLAAS (Nico)

BABER , WALTER JAMES

BACHINSKI , WALTER JOSEPH GERARD

BACON , IRVING R.

BADDILEY , THOMAS

BAILEY , BEATRICE GERTRUDE (TRUDY)

BAILLY , EARL

BAIN , H. MABEL

BAINBRIDGE , UNITY

BAIRD , NATHANIEL HUGHES JOHN

BAKER , A.

BAKER , COLIN

BALDWIN , BETTY

BALE , CHARLES THOMAS

BALKAN FOLK ART: 19th Century

BALLANCE , CAMILLA

BALLINGALL , ALEXANDER

BALMA , DONNA

BALOMENOS , MARY

BANGDEL , LAIN SINGH

BANKS , PETER

BANKSY

BAPTIST , GERRY

BAQUES , JOSEP

BARAK , KIM

BARBARO , GIOVANNI

BARBEAU , CHRISTIAN MARCEL

BARBIER , GEORGES

BARBIZON SCHOOL: 19th/20th CENTURY

BARDELL , ENDA

BARKER , CHARLES F.

BARKOFF , ALEXANDER

BARLEIGH , (BARBARA HARVEY LEIGHTON)

BARLOW , BONITA

BARLOW , JEREMY

BARMA , HANS SMATLAK

BARNES , BOB

BARNES , LLOYD

BARNES , ELIZABETH (Betty)

BARNET , MARGARET T.

BARRIER , GUSTAVE

BARRON , SIDNEY ARNOLD

BARROW , EDITH ISABEL

BARRY , ANNE MEREDITH

BARSA , B.

BARTLETT , W.

BARTLETT , WILLIAM HENRY

BASEL , ALFRED

BASKIN , LEONARD

BASPALY , DONNA

BASTOW , ESTHER

BATEMAN , ROBERT MCLELLAN

BATES , GEORGE WILLIAM

BATES , MAXWELL BENNETT

BATES , PAT MARTIN

BATHA , FERNANDO TAMES

BATTEN , ANTHONY (Tony) J.

BATTIG , RUTH

BAYER , HERBERT

BEALLOR , FRAN

BEAM , CARL

BEAM , ANN

BEAMENT , THOMAS HAROLD

BEARDY , JACKSON

BEATTY , JOHN B.

BEATTY , JOHN WILLIAM

BEATTY , A. NORTON

BEAU , HENRI

BEAULIEU , PAUL VANIER

BEAUMONT , JOHN THOMAS

BECHTEL

BEDARD , BILL

BEDER , JACK

BEDWASH , RICHARD

BEHRISCH , TANYA

BEIL , CHARLES A.

BELGIAN SCHOOL: 19th/20th Century

BELKUM , JOAN VAN

BELL , JOHN D.

BELL , ALISTAIR MACREADY

BELL-IRVING , E.

BELL-SMITH , Attributed to FREDERIC MARLETT

BELL-SMITH , FREDERIC MARLETT

BELLEFLEUR , JEAN-CHARLES RODRIGUE LEON

BELTRAN , LUIS

BENNETT , WILLIAM

BENNETT , GARY STEELE

BENT , JORDAN

BENTLEY , J.

BENVENUTI , SERGIO

BERCHEM (School of) , NICOLAES

BEREZOWSKA , ELIZABETH

BERGERON , CHRISTIAN

BERGERON , SUZANNE

BERGLAND , DON

BERGMAN , HENRY ERIC

BERLIN PORCELAIN

BERMAN , EUGENE GUSTAVOVITCH

BERNDTSSON , CARL

BERNE , SYDNEY

BERTHELSEN , JOHANN

BEVAN (Attributed to) , ROBERT POLHILL

BEVZA , PETRO

BICE , CLARE

BICKELL , EMILY

BIELER , ANDRÉ CHARLES

BIGAZZI , PAOLO

BIGNELL , ISAAC

BILLAUX , MARY JANE HELENE

BILT , JOHANNES VAN DER

BING & GRONDAHL

BINKLEY , MICHAEL

BINNING , BERTRAM CHARLES (BC)

BIRD , CAMERON

BISON , GIUSEPPE BERNARDINO

BISSONNETTE , HELIODORE

BITTAR , ANTOINE

BJARNASON , TOM

BJERGSTED , LIS

BJULF , SOREN CHRISTIAN

BLACK , SAMUEL

BLACK , ANDREW

BLACKBURN , J.

BLACKLOCK , THOMAS BROMLEY

BLACKWOOD , DAVID LLOYD

BLADES , CHRIS

BLADES , ANN

BLAKE , ANTHONY D.

BLAKEY , ART

BLAKEY, Art; CARTER Ron, MOSES Bob, WHITE Lenny

BLANCHARD , A.

BLANCHARD , REMY

BLANCO , ANTONIO MARIA

BLANKSTEIN , DOUGLAS

BLASCHEK , ELLA

BLODGETT , STANFORD EARL

BLOM , WIM

BLOMFIELD , JAMES JERRIS

BLOOMFIELD , EDGAR

BLOOMFIELD , HARRY

BOBAK , MOLLY JOAN LAMB

BOBAK , BRONISLAW JACOB (Bruno Joseph)

BOCION , FRANCOIS

BODDINGTON , HENRY JOHN

BODDY , WILLIAM JAMES

BOGMAN , HERMANUS CHARLES CHRISTIAAN

BOHROD , AARON

BOILEAU , PHILIP

BOLLARD , B.

BOLLEY , ANDREA

BOLT , RONALD WILLIAM

BOMBERGER , BRUCE

BOND , A.J.F.

BONFANTI , ROSS

BONIFACHO , BRATSA

BONNEN , FOLMER

BOODLE , WALTER

BOOTH , J.

BOOTH

BOOTSMA , MARGARETHA

BOOTY , FREDERICK WILLIAM

BOS , WIM

BOSCH , ETIENNE

BOTT , NICHOLAS J.

BOTTING , ROY GODFREY

BOTTOMLEY , ALBERT ERNEST

BOUCHARD , LORNE HOLLAND

BOUDARD , MAURICE PIERRE

BOUDIN (Attributed to) , EUGENE

BOURDET , L.

BOURNE , J.

BOURQUE , RAYMOND C.

BOUTER , CORNELIUS WOUTER

BOUVARD , ANTOINE

BOUYSSOU , JACQUES

BOWEN

BOWERS , STEPHEN J.

BOYCE , GEORGE PRICE

BOYD , JAMES HENDERSON

BOYDELL , J.

BOYES , HAROLD CHARLES

BOYLE , NONI

BRACEGIRDLE , LARRY

BRADSHAW , NELL MARY

BRAEDON , LOUISE

BRAENDGAARD-ANDERSEN , ALFRED

BRAGG , CHARLES

BRAGG , BILL

BRAMWELL , FREDERICK

BRANDON , WARREN EUGENE

BRANDTNER , FRIEDRICH WILHEIM (Fritz)

BRANGWYN , FRANK

BRANT , R.

BRASCOUPE , SIMON

BRATT , ENDA

BRAVO , JUSTO GONZALEZ

BRAY , CARL GLEN

BRAYSHAW , THOMAS (Tommy)

BREEZE , CLAUDE HERBERT

BRES , HENDRIK

BRESSLERN-ROTH , NORBERTINE von

BRET , PAUL

BRETT , LEONARD

BRIGDEN , FREDERICK HENRY

BRINTON , KAROLL DALYCE

BRISCOE , ARTHUR JOHN TREVOR

BRITISH SCHOOL: 17th/18th CENTURY

BRITISH SCHOOL: 18th/19th CENTURY

BRITISH SCHOOL: 19th CENTURY

BRITISH SCHOOL: 19th/20th CENTURY

BRITISH SCHOOL: 20th CENTURY

BRITTON , HARRY

BROCK , WILLIAM

BROCKY , KAROLY

BRODINSKY , SLAVA

BROOKS , FRANK LEONARD

BROOKS , ALLAN C.

BROOKS , HENRY JAMYN

BROWN , J. R.

BROWN , D.

BROWN , J. MILLER

BROWN , ALEXANDER KELLOCK

BROWN , GORDON S.

BROWN , GRAFTON TYLER

BROWN , HARLEY W.

BROWN , J. ARCH

BROWN , ANNORA

BROWNE , JOSEPH ARCHIBALD

BRUCE , ROBERT DONALD

BRUENECH , GEORGE ROBERT

BRUGGHEN , J. van der

BRUNEAU , LEON

BRUNO , TONY

BRUNONI , SERGE

BRUNSDON , JOHN

BRUNST , STANISLAU (STANLEY) ERNEST

BRUNST (After) , STANLEY

BRYMNER , WILLIAM

BRYSON , EDIE

BUCHWITZ , FRED

BUCKHAM , ROBERT

BUDAY , M.

BUDGE , DAISY

BUFFONI , ROMEO

BUGDEN , H. BARRY

BUGEN (?) , P. van

BULIK , VICTOR

BURAIMOH , JIMOH

BURCHETT , ARTHUR

BURDOLF , W. E.

BUREAU , LEON

BURGERS , J.

BURGESS , JOHN BAGNOLD

BURGOYNE , SAINT-GEORGES

BURIAK , MYROS

BURKETT , CHRISTOPHER

BURNHAM , DREW

BURNLEY , JOHN EDWIN

BURROW , JOHN HOUSTON

BURTON , RALPH WALLACE

BUSH , JOHN (Jack) HAMILTON

BUTLER , CHARLES ERNEST

BUYTENDORP , GEORGE A.

BUYTENDORP , PHILIP

BYHRE , DALE

BYWATERS , LINDA

CADELL , AGNES MORISSON

CAFFYN , WALTER WALLOR

CAFFYN (Attributed to) , WALTER WALLOR

CAI , YUNCHENG

CAISERMAIN-ROTH , GHITTA

CALDER , ALEXANDER

CALLCOTT , WILLIAM JAMES

CALLOW , WILLIAM

CAMERON , DOUGLAS

CAMERON , FREDERICK G.

CAMERON , MARY

CAMERON , DOUGLAS

CAMERON , WILLIAM (Bill) A.

CAMPBELL , TOM

CAMPBELL , ALFRED WILLIAM

CAMPBELL , LAILA

CAMPBELL , LEYDA

CAMPING , SIMON H.

CANADIAN SCHOOL: 19th CENTURY

CANADIAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

CANADIAN SCHOOL: 20th CENTURY

CANADIAN SCHOOL: 20th/21st Century

CANNELL , EDWARD ASHTON

CANNON , WALTER

CARDELLINO (Style of) , GIACOMO DESTI II

CARDINAL , MARCELIN

CARMICHAEL , FRANKLIN H.

CAROS , JOY

CAROSONE , PAOLO

CARR , EMILY

CARR

CARR (Attributed to) , M. EMILY

CARRACCI (Attributed to) , L.

CARSWELL , KAYE N.B.

CARTER , MARGARET

CARTER , JOHN

CARTER , JACK

CARUSO , GORDON

CARUSO , ANTONIO

CASPROWITZ , GEORGE

CASSELL , FRANK

CASSIN , H. M.

CASSON , ALFRED JOSEPH

CASTANEDA , PILAR

CASTELLS , JOSE

CASTONGUAY , CLAUDETTE

CASWELL , C.

CATTELL , RAYMOND (Ray) VICTOR

CAULFIELD , SEAN

CAUTHORN , JESS

CAVELL , FRANK E.

CENTRAL EUROPEAN: 19th Century

CENTRE CULTUREL CANADIEN PARIS

CHADDOCK , RON

CHADWICK , E. M.

CHAGALL , MARC

CHAGALL (after) , MARC

CHAKI , YEHUDA L.

CHALMERS , JOHN

CHALMERS , GEORGE

CHALMERS , HECTOR

CHAMP , ALFRED

CHAMPAGNE , HORACE

CHAO

CHAPMAN , HECTOR

CHAPMAN , W.

CHARLESWORTH , ROD

CHAROY , BERNARD

CHASE , SHERRILL

CHEALES , RICHARD

CHEE CHEE , BENJAMIN

CHEMIAKIN , MIKHAIL

CHEN , LINDA

CHESTERTON , WALTER

CHETTLE , ELIZABETH M.

CHEUNG , SHUK

CHILDE , A. E.

CHINESE SCHOOL: 19th/20th CENTURY

CHINESE SCHOOL: 20th Century

CHISHOLM , E.

CHISNALL , FREDERICK RICHARD

CHMIELINSKI , WLADYSLAW T.

CHOI , KWI AM

CHOW , RAYMOND

CHRISTENSEN , EINAR

CHRISTIAN , SHARON HOLMES

CHRISTISON , JAMES

CHU , WILSON

CHUEN , HA BIK

CICCIMARRA , RICHARD MATTHEW

CICCONE , HENRY

CIPOLLA , SUSIE

CIPRICO , MARGUERITE FREYTAG

CIRY , MICHEL

CIURLIONIS , RIMAS

CLARK , JOYCE

CLARK , SANDY

CLARKE

CLARKE , GRAHAM

CLARKE , MURIEL

CLARKE (DARRAH) , ANN

CLARKES , GERALD LUTHER

CLAUSE , WILLIAM LIONEL

CLAUSEN (Attributed to) , GEORGE

CLAYPOLE , VAL

CLAYTON , JOSEPH HUGHES

CLIFF , CLARICE

CLOUTIER , ALBERT EDWARD

CLOUTIER

CLUSTER , G.

CLYDE , R. A.

COBINESS , EDDY

COCULILO , FRANCISCO

COIGNARD , JAMES

COLBECK , EDNA

COLBY , GEORGE ERNEST

COLE , G.

COLE , GEORGE VICAT

COLE JNR. , E.

COLEMAN (Attributed to) , EDWARD

COLERIDGE , FRANCIS GEORGE

COLIN

COLLIER , ALAN CASWELL

COLLIN , CELIA

COLLINS , JIM

COLTON , ALFRED (Al) STANLEY

COMELLI , DANTE

COMPERNOL , LUCIEN

COMPTON , LEN

CONNELLY , CHUCK

CONRAD

CONSTANT (Wandering Spirit Angel) , ALVIN ELIF

CONSTANTINEAU , FLEURIMOND T.L.

CONTINENTAL SCHOOL: 19TH Century

CONWAY , G.

COOK , EBENEZER WAKE

COOK , FREDERICK T.W.

COOKE , ISAAC

COOPER , D.R.

COOPER , WILLIAM (Walter?) SAVAGE

COOPER , ALEXANDER

COPE , DOROTHY

COPEMAN , WILLIAM FREDERICK UTTING

CORNEILLE , MARY

CORNEILLE (Cornelis van Beverloo)

CORNO , JOANNE

CORNWALL , SONIA

CORREGGIO , After ANTONIO ALLEGRI

CORREGGIO , AFTER ANTONIO ALLEGRI

CORTES , EDOUARD LEON

COSGROVE , STANLEY MOREL

COTE , BRUNO

COTMAN , JOHN SELL

COTTINGHAM , GRENVILLE

COUDARI , PHILIPPE

COUGHTRY , JOHN GRAHAM

COUVER , JAN van

COVARRUBIAS , MIGUEL

COWAN , SUE

COWAN , VIVIEN

COWLEY , RETA MADELINE

COX , DAVID

COX , ELFORD BRADLEY

COX , HAROLD

COZZI , FIORA

CRAMPTON , SEAN

CRANE (After) , WALTER

CRANMER , RYAN

CRANSTON , TOLLER

CRAWFORD , BRUCE

CREED , CORI

CREHEN , CHARLES G.

CRISP , GEORGE

CROCKFORD , DUNCAN MACKINNON

CROCKFORD (Attributed to) , DUNCAN MACKINNON

CROLA , HUGO

CRUMPLIN , HARRY

CRUZ (Attributed to) , CARLOS

CSATO , GEORGES

CSILLAG , JOZSEF

CUCARO , PASCAL

CULLEN , TINA

CURLEY , DONALD HOUSTON

CURNOE , GREGORY RICHARD

DADD , FRANK

DALI , SALVADOR

DALI

DALI (After) , SALVADOR

DALLEMAGNE , AIME

DALTON , ERNEST ALFRED

DALTON , ANNE

DANBY , KENNETH EDISON

DANCY , A. NELSON

DANIEL

DANISH SCHOOL: 20th CENTURY

DARCUS , JACK

DART , J. E.

DARTON , DALUNA

DAS , ARUP

DAUGHTERS , ROBERT

DAUMIER , HONORE

DAVEY , ALFRED WILLIAM

DAVIDSON , REG

DAVIDSON , ROBERT

DAVIE , ALAN

DAVIS , RICHARD THOMAS

DAVIS , ARTHUR ALFRED

DAWS , FREDERICK THOMAS

DAWSON , KATHLEEN

DE ANDREIS , ALEXIS

DE BELLE , CHARLES ERNEST

DE BREANSKI , GUSTAVE

de BREANSKI , ALFRED

de BREANSKI , ALFRED

de BREANSKI Jr. , ALFRED FONTVILLE

de CARY , EM.

de CASTRO , ROBERT (Bob)

de COURCY , MICHAEL

de FOREST , HENRY J.

DE GARTHE , WILLIAM EDWARD

de GHIZE , ELEANOR

DE GRANDMAISON , NICHOLAS

de GRANDMAISON , NICOLAS N.

DE JAGER , HENRIK

DE JONGERE , MARINUS JOHANNES

DE L'AUBINIERE , CHARLES A.

DE L'AUBINIERE , GEORGINA MARTHA

de PAOLA

de PAOLA

DE PENNE , CHARLES OLIVIER

de RUTH , JAN

DE SMET , LEON

de TORBY , COUNT MICHAEL

DE VLAMINCK , MAURICE

de VOGEL , JOB

de WOLF , G.

DE ZWART

DEAN , DIANA

DEAN , RONALD HERBERT

DEARMAN , JOHN

DEBERDT , FRANCOIS

DEGANI , R.

DEIS , BONNIE

DELAWARR , VALENTINE

DEMILLE , LESLIE BENJAMIN

DENBIGH , DAVID

DENKMAN , NORMAN

DENNIS , DANNY

DENTON-BURGESS , MERVYN

des CLAYES , BERTHE

DES CLAYES , B.

DESCAMPS (After) , ALEXANDRE GABRIEL

DESMARETS , JAN

DESOTO , LEWIS

DETAILLE , JEAN-BAPTISTE EDOUARD

DEVENYI , MARGARET

DEVERDE

DEVLIN , JOYCE

DEXEL , ANDREW MARK

DEXEL , ANDREW MARK

DEY , JAMES

DEZIEL , FRANCOIS

DIAKIW , PRIMROSE

DICKEY , TINA

DICKSEE , HERBERT THOMAS

DICKSON , JENNIFER JOAN

DICKSON , TOM

DIETRICY (Attributed to) , CHRISTIAN

DIEVENBACH , HENDRICUS ANTHONIUS

DINSDALE , JOHN BENTHAM

DIXON , DENNY

DIXON

DIXON , ERIC

DOHERTY , MELISSA

DOLBY , EDWIN THOMAS

DOLICE , LEON LOUIS

DOMINECK , G.

DOMINGUEZ , J.

DOMMERSEN (Attributed to) , WILLLIAM RAYMOND

DONGMIN , MA

DOOLITTLE , BEV

DORAY , AUDREY CAPAL

DORE (Attributed to) , GUSTAVE

DORE (Attributed to) , GUSTAVE

DORFLER , WALTER

DOUGLAS , CHRYSTIE LUDLOW

DOUGLAS , RAB

DOWN , JEREMY

DOYLE , TRUDY

DRISCOLL , BARRY L.

DROHAN , WALTER

DROUGGE , MAURITZ

DRUMOND

DUASSUT , CURTIUS

DUBAUT , PIERRE OLIVIER

DUBE , SERGE

DUFFIELD , MARY ELIZABETH

DUKES , CAROLINE

DUMAS , H.

DUMAS , MICHEL

DUMONT , H.

DUMOUCHEL , ALBERT

DUNBECK , BRIAN

DUNCAN , MICHAEL

DUNFIELD , ALLAN

DUNLOP , RONALD OSSORY

DURANT , F.A.

DURER , ALBRECHT

DURR , PATRICIA BETH

DUSHECHKINA , OLGA

DUTCH SCHOOL: 18th/19th Century

DUTCH SCHOOL: 19th Century

DUTCH SCHOOL: 20th CENTURY

DUVAL , LIONEL

DUVAL , PAUL

DYF , MARCEL

DYSON , JOHN HOLROYD

EALES , BERYL

EALY , DON

EARLE , PAUL BERNARD

EARLOM , RICHARD

EARP (Attributed to) , EDWIN

EAST AFRICAN SCHOOL: 19th Century

EASTMAN , ANTONIA

EBATARINJA , CORDULA

EBEN

EBNER , PAULINE

ECKERT , RON

EDGE , WILLIAM SPENCER MILLET

EDWARDS , DAVID J.

EDWARDS , ALAN WHITCOMBE

EDWARDS , VIC

EFIMOFF , ANATOLI ALEKSANDR

EGGINTON , FRANK J.

EGGINTON , ROBERT

EINERSSEN , JONN

ELIJASSIAPIK , ELI

ELLIOTT , HAROLD HERBERT

ELLIOTT , DOUGLAS FERGUSON

ELLIS , JOSEPH

ELLIS , ALICE BLANCHE

ENARD , RAYMOND

ENGEL

ENGLAND , KATHLEEN MARGARET

ENGLISH , CHERUL

ENGLISH , VICKI MARIE

ENGLISH SCHOOL

ENGSTROM

EPP , EDWARD

ERISALU , ENN

ERTÉ

ESLER , JOHN KENNETH

ESQUEGA , MATTHEW

ESSEX , WILLIAM

ETIDLOOIE , KINGMEATA

ETROG , SOREL

EUROPEAN SCHOOL

EUROPEAN SCHOOL: 18th/19th Century

EUROPEAN SCHOOL: 19th CENTURY

EUROPEAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

EUROPEAN SCHOOL: 20th CENTURY

EVANS , MARY PAGE

EVANS , MEREDITH

EVANS , G.

EVANS , PETER

EVRARD , JAMIE

EWART , PETER MAXWELL

EWEN , WILLIAM PATTERSON

EWEN , RUBY

EWEN , R. G.

EWING , LOUIE

EYAITUQ , JOHNASSIE

FABER , ARTHUR

FAIVRE

FALK , AGATHA (Gathie)

FALKENBERG , ENE

FARNDON , WALTER

FARQUHAR , SUSAN

FARQUHARSON , JOSEPH

FARRELL , FREDERICK ARTHUR

FAULKNER SMITH , H.

FAVOR , OLIVE

FAWKES , LESLIE

FAZZINO , CHARLES

FEATHERSTON , WILLIAM (Bill)

FEDERICO , MICHELE

FEHER , LASLO

FEHR , RANDY

FELSBERG , GISELA

FELSINGER , JOSEF

FENCEPOST , FREDDIE

FENN , E J

FERGUSON , G.

FERGUSON , CHARLES A.

FERGUSON , AMOS

FERREIRA (Chucho Reyes) , JESUS REYES

FERRIER , WALTER A.

FERRIER , RICHARD (DICK)

FERRIS , WILLIAM

FERRON , MARCELLE

FERTIG , GEORGE

FEWTRELL , HARRY

FFOLKES , MICHAEL

FIELDING , COPLEY

FILER , MARY HARRIS

FILET , BART

FINE DAY , JOHN HENRY

FIORAVANTI , VINCENZO

FIORINI , GINO

FIRST NATIONS

FIRST NATIONS: NORTHWEST COAST

FIRST NATIONS: NORTHWEST COAST (Style of)

FIRST NATIONS: WOODLANDS SCHOOL

FISCHER , NORA K.

FISHER , SANFORD

FISHER , ORVILLE NORMAN

FISK , ARNIE R.

FITZGERALD , LIONEL LEMOINE

FLAIG , ERWIN

FLEISCH , KEN

FLEISCHER , MELENIE

FLEMING , HULAN

FLEMING , ALEXANDER M.

FLEMING , TIMOTHY

FLEMING , ELAINE

FLEMISH: 18th Century

FLES , ELLA

FLETCHER , MARK

FLINT , WILLIAM RUSSELL

FLINT , S. WALLACE

FLINT , FRANCIS RUSSELL

FOLK ART: 20th CENTURY

FONG , ALEX

FORBES , KENNETH KEITH

FORBES , Attributed to KENNETH KEITH

FORBES , LEYTON

FORGARD , LARRY

FORLENZA , EDUARDO

FORREST , NITA OSBORNE

FORREST , NITA OSBORNE

FORRESTALL , THOMAS DE VANY

FORSYTH , GEORGE

FOSTER , KENNETH

FOUJITA , TSUGUJARU

FOUQUET , JACQUES HENRI

FOURNIER , CLAUDE

FOWERAKER , A. MOULTON

FOX , HENRY CHARLES

FRANCHET , ANDRE

FRANCIS , E.

FRANCIS , BRITTON M.

FRANCK , ALBERT JACQUES

FRANKE , ROBERT

FRANKS , ALAN

FRANKS , NONA LONORE

FRANSEN , DONALD

FRASER , A. R.

FRASER , C.J.

FRASER , D.

FRASER , DONALD G.

FREEEMAN , RICHARD AUDLEY

FREEMAN , G.

FRENCH SCHOOL: 18th/19th Century

FRENCH SCHOOL: 19th CENTURY

FRENCH SCHOOL: 19th/20th CENTURY

FRENCH SCHOOL: 20th CENTURY

FRENCH SCHOOL: LATE 19th CENTURY

FRICKE , MARINA

FRIED , PAL

FRIEDLAENDER , JOHNNY

FRIPP , MARY ISABELLA

FRIPP , THOMAS WILLIAM

FRIPP (Attributed to) , CHARLES EDWIN

FRITH , WILLIAM POWELL

FRITH , HENRY ALBERT

FROCK , LILL

FROSCHL , CARL

FUCHS , R.

FUNNELL , MARY BORST

FURNADJIEFF , EVELYN

GAGNON , RENE

GAGNON , CLARENCE ALPHONSE

GAINSBOROUGH (Attributed to) , THOMAS

GALBRAITH-CORNELL , ELIZABETH (Betty)

GALIEN-LALOUE , EUGENE

GALLI , A.

GALLI , L.

GALLUCCI , ALESSANDRO

GANTNER , BERNARD

GARIN , EUGENE

GARNER , ALEXANDER (Alec) JOHN

GARRATT , SAM

GARRAWAY , EDWARD

GARRIOCH , IAN

GARZOTTI , G.

GASKIN , MARK

GASS , LEE

GAUCHER , YVES

GAUDREAU , JEAN

GAUTHIER , JOACHIM GEORGE

GAUTIER , JACQUES LOUIS

GAVAGNIN , NATALIE

GAZA , PERROTT

GEAR , MABEL

GEBHARDT (Attributed to) , KARL

GEFTER , ILYA

GÉLY , GABRIEL JOSEPH

GENERAL IDEA

GENN , ROBERT

GENN , SARA

GENTLEMAN , THOMAS (Tom)

GEORGE , ERNEST

GEORGE , RICHARD M.

GERMAN SCHOOL: 19th CENTURY

GERMAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

GERMAN SCHOOL: 20th CENTURY

GIACOMETTI , ALBERTO

GIANNI , ETTORE

GIANNI

GIANNI , Y.

GIBB , THOMAS HENRY

GIBBS , LEONARD (Len) JAMES

GIGUERE , ROLAND

GILL , ROSS R.

GILLAM , WILLIAM CHARLES FREDERICK

GILLESPIE , STIRLING

GILLETT , VIOLET AMY

GILLIES , FRED

GILMOUR , GEORGE

GILVARY , NORWOOD

GINGRAS , GILLES EMMANUEL

GIOVANNI , LUIGI di

GISSING , ROLAND

GISSING (Attributed to) , ROLAND

GISSING (Attributed to) , ROLAND

GISSON , ANDRE

GLASS , WILLIAM MERVYN

GLEN , EDWARD RANDOLPH

GLENDENING II , ALFRED AUGUSTUS

GLINDONI , HENRY GILLARD

GLYDE , HENRY GEORGE

GNOCCHI , FRANCO

GODDARD , C.

GODFREY , MARCEL

GOEGEBEUR , LOUIS

GOERTZ , EMILY

GOETZ , PEGGY

GOETZ , PETER HENRY

GOGIN , CHARLES

GOKCADIR , AYHAN

GOLD WATCH CHAIN

GOLDBERG , ERIC E.

GOLDBERG , LORI

GOLDMAN , MONA

GOLDTHWAITE , HAROLD

GONGMIN , MA

GONSALVES , MANUEL (Mannie)

GOODALE , H.

GOODWIN (Attributed to) , ALBERT

GORANSON , PAUL ALEXANDER

GORDON , KENNETH

GORDON , JOHN SLOANE

GORDON , HORTENSE CROMPTON MATTICE

GORMAN , RICHARD BORTHWICK

GORMAN , RUDOLPH CARL (R.C.)

GORMAN , RICHARD

GOULET , CLAUDE

GRAHAM , COLIN D.

GRANDMAISON , ORESTES NICHOLAS DE

GRANDMAISON , NICHOLAS de

GRANIRER , PNINA

GRANSBY , SUSAN

GRANT , THOMAS

GRANVILLE

GRASS-MICK , AUGUSTIN

GRAVEL , FRANCINE

GRAY , C.W.

GRAY , DANIEL FRANCIS

GRAY , JAMES

GRAY , DANIEL F.

GREAVES , WILLIAM

GREBESTEIN , FERDINAND KARL

GREEK SCHOOL

GREEN , LYNN

GREEN , WILLIAM

GREENE , THOMAS GARLAND

GREENE , JOEL

GREENE , STAN

GREENE , STAN

GREENWOOD , JOSEPH H.

GREG , RONALD

GREGG , RONALD

GREGORY , I.

GREGORY , KENNETH

GREGORY , N.

GREIG , GEORGE

GREIG , BOB

GRESHAM , ARTHUR

GREUZE (Attributed to) , JEAN-BAPTISTE

GREVEDON , PIERRE-LOUIS (HENRI)

GRIFFIN , HELEN WODEHOUSE

GRIFFITHS , WILFRED FRANK

GRIGSBY , MARION (MAM)

GRIMM , PAUL A.

GRIS , JUAN

GROUP OF SEVEN

GROVES , NAOMI JACKSON

GRUNDIG , FRANK

GUARNERA

GUDERNA , MARTIN

GUEST , ROBERT

GULLY , JOHN

GUZMAN-SCHWARTZ , ALFREDO

GWYNNE-JONES , ALLAN

HABERMANN , FRANCOIS XAVIER

HADDON , ARTHUR TREVOR

HAGEMANS , MAURICE

HAGEN , UTE

HAGHE , LOUIS

HAINES , FREDERICK STANLEY

HALE , EDWARD MATTHEW

HALIBIAN , M. F.

HALL , PATRICK

HALL , NORMAN

HALL , NORMA BASSETT

HALL , DONALD R.

HALL , OLIVER

HALLIDAY , RICHARD

HALS I (After) , FRANS

HAMBLETON , JACK

HAMILTON , MARY RITER

HAMMOND , JOHN A.

HANCOCK , H.

HANCOCK , W. ALLAN

HANKEY , WILLIAM LEE

HANNAN , DAVID

HANSEN , JANE L.

HANUSE , DENNIS M.

HANUSE , ROY JAMES

HARBUZ , ANN ALEXANDRA

HARDMAN , JACK NELSON

HARDY , GREG

HARDY , DUDLEY

HARDY , T. B.

HARGY , FRANK

HARMAN , JACK KENNETH

HARMEIJER , BOB

HARPLEY , PAUL

HARRIGAN , JAMES

HARRIS , EDWIN LAWSON JAMES

HARRIS , DAVID

HARRIS , BESS LARKIN

HARRIS , STEVE

HARRIS , ROBERT

HARRIS , LAWREN STEWART

HARRIS , TOYA

HARRIS , FRANCES

HARRIS (Attributed to) , BESS LARKIN HOUSER

HARRISON , EDWARD (Ted) HARDY

HARRISON , JOHN BROWN

HARTLAND , HENRY ALBERT

HARVEY , RUTH

HARVEY , DONALD

HARVEY , REGINALD LLEWELLYN

HARVIE , JOHN

HARWOOD , A.

HARWOOD , JOHN JAMES

HARWOOD , ANDREW

HASEGAWA , SHOICHI

HASPEL-SEGUIN , TUTZI

HASSALL , JOHN

HASSELL , HILTON MCDONALD

HAWKSETT , SAMUEL C.

HAWORTH , ZEMA BARBARA (Bobs) COGILL

HAWORTH , PETER

HAWTHORNE , ANNA

HAYCOCK , MAURICE HALL

HAYES , CLAUDE

HAYES , ALBERT E.

HAYES , EDWIN

HAYNES , J. W.

HAZARD , WILLIAM GARNET

HEDRICK , ROBERT BURNS

HEDRICK , RON

HEED , S.

HEGGTVEIT , BRUCE ALLEN

HEIGHTON , BRENT

HEINE , HARRY

HEINE , CAREN

HEINLEIN , HEINRICH

HELBIG , BUD

HEMING , ARTHUR HENRY HOWARD

HEMON , LOUIS

HEMY , CHARLES NAPIER

HEMY , BERNARD BENEDICT

HENDERSON , JAMES

HENDERSON , IAN

HENDRICKS , WILLEM

HENGST , JAN DEN

HENZE-MORRO , INGFRIED PAUL

HERBERT , GRAHAM

HERDLE , GEORGE LINTON

HERGEL , JAMES EDWARD

HEROLD , HANS

HERPAY , Z.

HERREILERS , JOHN

HERRING (After) , JOHN FREDERICK

HERSEY , KAREN R.

HERVE , JULES RENE

HESSAY , CARLE

HIA , TAN SON

HICKS , HERBERT WILLIAM

HILDER , ROWLAND FREDERICK

HILES , BARTRAM

HILKIER , KNUD OVE

HILL , ROWLAND

HILPERT , JOSEPH

HINCHCLIFF , WOODBINE K.

HIRANKUL , SUJARIT

HIRAYAMA , KIYOTAKA

HISCOCK , KEITH

HOBAK , W.

HOCHBAUM , H. ALBERT

HOGG , B.

HOGG , KATHRYN

HOLD , ABEL

HOLDER , ARTHUR ALDWYN (BOSCOE)

HOLDSTOCK , ALFRED WORSLEY

HOLGATE , EDWIN HEADLEY

HOLLAND , KIFF

HOLLAR , WENZEL

HOLLINGSWORTH , FRED THORNTON

HOLMES , REGINALD

HOLMES , KEITH

HOLMES , W. W.

HOLMS

HOLST , E.

HOOD , HARRY

HOOGEN , RICHARD (Dick) VAN DEN

HOPKINSON , WILLIAM JOHN

HOPPOCK , KATHERINE (Kay)

HORIK , VLADIMIR

HORNE , NESTA BOWEN

HORNYANSKY , NICHOLAS

HORSLEY , ADRIAN

HORTON , JOHN M.

HORVATH , GEORGE

HOSHI , JOICHI

HOUEN DU

HOUSER , LOWELL D.

HOUSSER , MURIEL YVONNE MCKAGUE

HOUSTIE , BEN

HOUSTON , DERYK

HOWARTH , GLEN EDWARD

HOWI

HOYER , PETER JULIUS

HU (Tsai Yun Cheng) , CHUA

HUDON , NORMAND

HUDSON III , JOHN C.

HUEGE DE SERVILLE , SYLVIA

HUELSTER , RAYMOND

HUGGINS , ROSS

HUGHES , EDWARD JOHN

HUGO , JACQUELINE

HULK Junior , ABRAHAM

HUMME , JOSEPH JULIUS

HUMPHREY , JACK WELDON

HUMPHREYS , J. P.

HUNKER , CLINT

HUNT , PAMELA HOLL

HUNT , E. AUBREY

HUNT , RICHARD

HUNT , WILLIAM HENRY

HUNT , J.D.

HUNT , STAN

HUNT Jr. , TONY

HUNT Jr. , GEORGE

HUNTER , E. JANE

HUNTER , A. P.

HURLEY , F.

HURLEY , ROBERT NEWTON

HURST , MARILYN

HURT , LOUIS BOSWORTH

HUTCHINS , ERNEST JOHN

HUTCHISON , DAVID

HUTTON , J.

HUYSMANS , JAN BAPTIST

HYDE , MARY MARGARET

HYNDMAN , ROBERT STEWART

HYNES , STEPHEN

ICART , LOUIS JUSTIN LAURENT

IGNACIO

IMAMURA , YUKIO

IMHOFF , GARITT

INDIAN SCHOOL: 19th/20th Century

INDONESIAN SCHOOL: 20th Century

INGELIUS , KARL

INGRES (after) , JEAN AUGUSTE

INKAMALA , ADOLF

INNES , ALICE AMELIA

INNES , JOHN I.

INUIT SCHOOL: 20TH CENTURY

INUIT SCHOOL: 20th/21st Century

INUKPUK , JOHNNY

INVERARITY , ROBERT BRUCE

IPELLIE , NUVEEYA

IRISH SCHOOL

IRQUMIA , JUANISIALUK

IRQUMIA , JUANISIALUK

IRVINE , G.

IRWIN , P.K (Page)

ISAAC , EUGENE

ISBISTER-WILSON , MARY

ISKOWITZ , GERSHON

ISSIGAITOK , DAVID

ITALIAN SCHOOL: 20th Century

ITALIAN SCHOOL: 12th CENTURY

ITTUKALAK , JOE

IVORY COAST: 20th Century

IZZARD , DANIEL

JACKSON , SHAWN

JACKSON , ALEXANDER YOUNG (A.Y.)

JACKSON , RONALD THRELKELD

JACKSON , B.

JACKSON , J. P.

JACKSON , SHAWN A.

JACKSON

JACOBI , OTTO REINHOLD

JACOBIEC , KATIE

JACOBS , KATJA

JACOBS (Attributed to) , FRANCOIS

JACOBSON , MARK ANTHONY

JACQUET , C.

JACQUET , EUGENE

JACQUIARD , MAX

JALSOVSKY , FRANK

JAMIESON , FRANCIS E.

JANES , PHYLLIS HIPWELL

JANPOL , M.

JANSSEN , HORST

JANVIER , ALEX SIMEON

JAPANESE SCHOOL: 19th/20th CENTURY

JARVIS , GEORGIA

JARVIS , DONALD ALVIN

JASPER , SABINE

JASPER , SABINE

JASPERS , PETER

JEFFERYS , CHARLES WILLIAM

JENSEN , LOUIS

JENSEN , LEROY

JENSEN , MAX

JESPERSEN , VIGGO

JETTON , DOREEN

JOBANI , ITAMAR

JOHANSON , ROSITA

JOHNNY , JAMES

JOHNNY Jr. , MAYNARD

JOHNSON , BRIAN R.

JOHNSON , d'ELAINE ANN HEARD

JOHNSON , WHITMAN

JOHNSON , d'ELAINE

JOHNSON , MAX

JOHNSTON , WALLY

JOHNSTON , FRANCES-ANNE

JONES , HUGH GRIFFITH

JONES , MYRON

JONES , CHAMPION

JONES , H. E.

JONES (Attributed) , CHARLES

JONGKIND , J. B.

JORDAENS (After) , JACOB

JORDAN , RUDOLF

JORDENS , M.

JORGENSEN , FLEMMING

JOSEPH Sr. , CHARLES

JOSEPHIE , APPA

JOUVANCOURT , HUGHES de

JOY , JOHN

JUDGE , SPENCER PERCIVAL

JUDSON , ALICE

JUHASZ , GEORGE

KADAR (Attributed to) , BELA

KAKEGAMIC , JOSHIM

KAKEGAMIC , ROBERT

KAMCHORN , SOONPONGSRI

KAMMEYER , J.

KANASAWE , ELEANOR

KANDELL , M.

KANGERYUAQ , NANCY

KARACIC , BETTY

KARASEK , RUDOLPH

KARE , ZITO B.

KASIMIR , LUIGI

KASTRUP , POUL

KASYN , JOHN

KATO , E.

KAUFFMANN , CAMILLE ANDRENE

KEANE , MARGARET

KEATING , HARRIETTE

KEEN , G. C.

KEGENBERG , AUGUSTE

KEIRSTEAD , JAMES LORIMER

KELLERMANS , J.

KELLY , NORMAN

KELLY , ELLSWORTH

KENDERDINE , AUGUSTUS FREDERICK LAFOSSE

KENT

KERL , JOHN

KERR , ILLINGWORTH HOLEY

KERR , TIKO

KEWISTEP , STEPHANIE

KI , KIM DUK

KIKAUKA , TALIS

KILGOUR , ANDREW WILKIE

KILLAM , CHARLES

KILPIN , LEGH MULHALL

KING , ERNEST

KING , HENRY JOHN YEEND

KING , SUSAN

KINNAIRD , HENRY JOHN

KINUAJUA

KIPANEK , SAILA

KIRK , EVE

KIRK , JOEL

KIRKBY , KENNETH MICHAEL

KISH , ELEANOR (Ely)

KISHNER , MEL

KISS , ANDREW

KLASSEN , V.

KLEE , PAUL

KLEFEL , ROSEWITA

KNECHT , FERN EDIE

KNELL , WILLIAM CALCOTT

KNELL , WILLIAM ADOLPHUS

KNIGHT , CLAYTON

KNOOP , ANNI

KNOTT (White Bear) , NORMAN

KNOWLES

KNOWLES , LILA CAROLINE MCGILLIVRAY

KNOWLES

KNOX , JAMES

KOBAYASHI , REIMI

KODRA , IBRAHIM

KOERNER (Korner) , JOHN MICHAEL ANTHONY

KOLLWITZ , KATHE

KOOLEN , HARRY

KOOMEN , FLOOR

KORECKI , WIKTOR

KORKOLA , MYRA

KORTHALS , JOHANNES (Jan)

KORUBIN , RUBENS

KOSELITZ , RUDOLF

KOSSONOGI , YOSEF

KOSTA BODA

KOUSAL , MATTHEW F.

KOVACH , RUDY

KOVACS , K.

KOVATS , GYULA

KOWALLEK , HELLE

KRANTZ , VLADIMIR

KRASNYANSKY , ANATOLE

KRENZ , ALFRED FREDERICK

KRIEGER , BOB

KRIEHUBER , JOSEF

KROTZSCH , OSCAR

KUCKEIN , H. E.

KUDLUAROK , THOMASSIE

KUJUNDZIC , ZELJKO

KULHA , PAULINE HOLANCIN

KULZMEYER , HENK

KUNISADA (TOYOKUNI III)

KUNIYOSHI

KUPCZYNSKI , ZBIGNIEW STANLEY

KURELEK , WILLIAM

KWALI , LADI

LA FAVE , KIM

LA NOUE , TERENCE

LABBE , DENNIS

LABELLE , FERNAND

LABENOK , LEONID VASILEVICH

LACKOVIC , IVAN

LADOCHA , JIRI

LADOCHA , JIRI

LAING , G. BLAIR

LAIRY , RENE EUGENE

LAITINEN , DALE

LAJOS , TIHANYI Janos

LAKY , ANDRE

LALIBERTE , ALFRED

LAM , DAVID

LAMBE , LAWRENCE MORRIS

LAMBE , WILLIAM BUSBE

LAMBERCH , F.J.

LAMBERT , FRANK

LAMBERT , PIERRETTE

LAMBERTS , G.

LAMM , ERNEST R.

LAMONT , LAURA A.

LANGEVIN , CLAUDE

LANGEVIN , CLAUDE

LANGLEY , WILLIAM

LANGLEY , WALTER

LANIK-GABANEK , ANTONIA

LANSDOWNE , JAMES FENWICK

LAREDO , VICTOR

LARISCH , KURT

LAROCK , RICKY

LARRY

LARSEN , H ALM

LARSEN , BENJAMIN

LARSEN , PATRICIA

LAUR , EDGAR LEE

LAVERICK , LLOYD C.

LAW , C. ANTHONY

LAWES , HAROLD

LAWLEY , JOHN DOUGLAS

LAWRENCE (After) , THOMAS

LAYCOCK , BRENT

LAYCOX , JACK

LE RICHE , HENRI

LEACH , EDITH

LEADER , Follower of BENJAMIN WILLIAMS

LEADER , BENJAMIN WILLIAMS

LEADER , B. W.

LEAR , KATE A.

LEAR , MARSHALL

LEATHERDALE , MARCUS

LEBADANG , DANG

LEBEDYNETS , PETRO

LEDUC , PAUL

LEE , ROBERT (Bob) W.

LEE , PARKER

LEES , JOHN

LEFORESTIER , RENÉ

LEFTROOK , TERRY

LEGENDRE , MAURICE

LEGNER , JOHAN COENRAD ULRICH

LEHIR , RILA

LEHMANN , N.

LEIBOVITCH , NORMAN

LEIGHTON , ALFRED CROCKER

LEIGHTON , H.

LEIGHTON , BARBARA

LELAND , JAMES E.

LEMIEUX , JEAN-PAUL

LEMIRE (MATTE) , MADELEINE

LEMMERS , GEORGES FERDINAND

LENARD , ROBERT

LEONARD , ROSE

LEPARD , NICK

LEPRI , STANISLAS

LESKARD , STEPHEN

LESLIE , CECIL

LETEURTRE , FRANCOIS

LETHERBROW , THOMAS

LETOVSKY , NATHAN

LETTERMAN

LEUUS , JESUS MARIANO

LEVAIRE , DANIEL

LEVER , RICHARD HAYLEY

LEVER , RICHARD HAYLEY

LEVESQUE , ISOBEL

LEVIEUX , HENRY

LEWIS , MAUD

LEWIS , E.

LIGHTHEART , DORIS M.

LIM , JOHN

LIN , K. S.

LIN , SHERMAN

LINDNER , ERNEST FRIEDRICH

LINDSAY , ROBERT HENRY

LINDSAY , THOMAS M.

LINDSEY , CASIMIR

LINDSTROM , MATT

LINNELL (Attributed to) , JOHN

LISMER , ARTHUR

LITTLE , JOHN GEOFFREY CARUTHERS

LIVINGSTON , NAN

LLOYD , WALTER STUART

LOATES , MARTIN GLEN

LOCHHEAD , KENNETH CAMPBELL

LOCKEY , EDWIN C.

LOGAN , JAMES A.

LOILIER , HERVE

LONECHILD , MICHAEL

LONG , VICTOR ALBERT

LONG , MARION

LONNE , RAPHAEL

LORING

LOUGHEED , ROBERT ELMER

LOUIS , DAVID

LOUNSBURY , LESLIE

LOVATO , CHARLES FREDERIC

LOVELL , TOM

LOWE , STEPHEN

LUGLIO , A.

LUKE , MARGARET ALEXANDRA

LUNY , THOMAS

LUONGO , ALDO

LUTHI , ERNEST

LUUKU , MATHEWSIE

LYNAS-GRAY , JOHN ABERNETHY

LYON , HAROLD LLOYD

LYTLE , RALPH ARTHUR

LYTVYNENKO , OLEXIY

MA , MIN

MAAS , GEERT

MAC , JESSIE

MACARA , ANDREW

MACaRTHUR , VANGE

MACCLURE , CHRIS

MacCULLOCH , ROSS

MACDONALD , THOREAU

MACDONALD , MANLY EDWARD

MACDONALD , JAMES ALEXANDER STIRLING

MACDONALD , JAMES EDWARD HERVEY

MACDONALD , EVAN WEEKES

MACDONALD , MANLY EDWARD

MACDONALD , MURRAY WILLIAM

MACGILVARY , NORWOOD HODGE

MACGREGOR , JOHN

MACHENDAGOOS , ANDREW

MACK , SARA

MACKENZIE , RODERICK DEMPSTER

MACKENZIE , A.

MACKEPRANG , ADOLF

MACLAGAN , DAVID

MACLEOD9 , (G. Scott MacLeod)

MACLURE , MARGARET CATHERINE

MacNEILL , R. JOHN

MACNEILL , R. JOHN

MACNEILL , DENISE

MACQUARRIE , D.

MACWHIRTER , JOHN

MADSEN , SUSAN

MAGAARD , VALDEMAR

MAGAFAN , ETHEL

MAHDY , WADIE EL

MAIMON , ISAAC

MAIMON

MAINGUY , MAGRITA

MAJANO , PAULO

MAJEWICZ , GEORGE

MAJOR , RICHARD WALTER

MAKI , SHEILA ANNE

MALANA , OLIVER

MALLOY , CORINNE

MALTON , JAMES

MANET , ÉDOUARD

MANLY , CHARLES MACDONALD

MANN , BETTE

MANNING , DOUGLAS A.

MANTOVANI , GUIDO ANTONIO

MARCUS , RICHARD

MARGETSON , WILLIAM HENRY

MARICH , GEZA/GORDON

MARICH , GEZA/GORDON

MARIN , JAVIER

MARION , BRIAN

MARIS , WILLEM

MARKELL , JACK HAROLD

MARKGRAF , PETER FRANZ

MARKOWICZ , ARTHUR

MARSHALL , DAVID FRANKLIN

MARSHALL , ROZ

MARSHALL , TED

MARTEN , ELLIOTT HENRY

MARTI , JUAN CASTELLS

MARTIN , BERNICE FENWICK

MARTIN , THOMAS MOWER

MARTIN , M.

MARTIN , JOHN (Jack)

MARTIN , A.

MARTIN , L. P.

MARTIN , JANE

MARTINS , AUGUSTO GOMES

MASAYA , MOSES

MASON

MASSON , HENRI LEOPOLD

MASSON , HERVE

MATISSE , HENRI

MATTHEWMAN , JOHN W.

MATTHEWS , MARMADUKE

MATTHEWS , TOM

MAUTON , M.

MAX , PETER

MAXWELL , TOM

MAY , PHILLIP WILLIAM

MAYALL , M.

MAYHEW , ROBERT

MAYODON , JEAN-CLAUDE

MAYRS , WILLIAM (Bill) JOHN BLACK

MAYRS , CHARLES

MAZAL , DAVID

MBUNO , KIVUTHI

MCAFEE , ILA

MCALLISTER , WILLIAM

MCAULAY , TOM

MCAVITY , CATHERINE

MCCAIGUE , NICOLE

MCCARTHY , DORIS JEAN

MCDANIEL , SCOTT

MCDIARMID , RICHARD S.

MCDOWALL , CATHERINE

MCEVOY , BERNARD W.

MCEWEN , JEAN ALBERT

MCFAYDEN

MCGEOCH , LILLIAN JEAN

MCGILLIVRAY , SUSAN

MCGINNIS , CHRISTINE

MCINNIS , ROBERT FRANCIS MICHAEL

MCINNIS , DAISY

MCKAY , ROSS

MCKAY , DAVID

MCKENZIE , JIM

MCKIBBIN , WILLIAM

MCKOWEN , SCOTT

MCLACHLAN , GEORGE

MCLAREN , ROSE MARGUERITE

MCLEAN , THOMAS WESLEY

MCLEAN , JACK LEE

MCLEOD , VICTORIA

MCLUCKIE , WILLIAM (BILL)

McMURRAY , W.

MCNALLY , MATTHEW JAMES

MCNAUGHT , EUPHEMIA (Betty)

MCNAUGHTON , PAT

MCNORTON , STEVE

MCPHEE , THOMAS RICHARD

MCVITTIE , ROBERT

MEAD , DAVID

MEAD , BERYL

MEADOWS , JAMES EDWIN

MEGGITT , ANNE

MEINDL , ALBERT

MELNIKOV , VLADIMIR (Miller)

MELVIN , GRACE WILSON

MELVIN , GWEN

MENE , PIERRE-JULES

MENSES , JAN

MENU , CAROLYN

MERIDA , CARLOS

MERINO , LUIS

MERRIAM , JAMES A.

MESSNER , RUDOLPH ANTON

MESSNER , ADRIAN R.

METCALFE , ERIC

MEUCCI , MICHELANGELO

MEULLERCLEM , BURNT

MEYER-EBERHARDT , KURT

MICHELS , JAMES

MICHENER , ROBERT

MICHL , FERDINAND

MIDDLE EASTERN SCHOOL: 19th/20th Century

MIDDLETON , C.W.

MIDDLETON , JANET (Holly) BLENCH

MIGUEZ , CECILIA

MIKOSKA , VINCENT

MILER , HARIET

MILES , JOHN CHRISTOPHER

MILES , MARY COMBER

MILLARD , ROBERT

MILLER , JOHN

MILLER , HUGH

MILLER , TOM

MILLETT , JEAN-FRANCOIS

MILLNER , CHARLES BLISSETT

MILLS , MELANIE

MILLS , CLARENCE

MILNE , E.A.

MILNE II , DAVID

MIRO , S.

MIRO , JOAN

MIRZA , BASHIR

MISSAKIAN , BERGE

MITCHELL , M. GREENE

MITCHELL , WILLIAM HUTTON

MITCHELL , WINNIFRED LAURA

MITCHELL , JOYCE

MITCHELL , JANET

MOCHIBAYACHI , EIJIRO

MOCZORODYNSKI , MARIO

MOERMAN , J.H.

MOLE , JOHN HENRY

MOLNAR , FRANK

MOLNAR , FRANK

MOLNAR , PAL

MONA FERTIG & PETER HAASE

MONAHAN , HUGH C.

MONGOLIAN SCHOOL: 20th Century

MONK , PHYLLIS

MONK , JOSEPH

MONROE , P.

MONTCLAIR , ALEX

MONTIEL , JUAN GUTIERREZ

MOONEY , SIDNEY CHARLES

MOORCROFT , WILLIAM

MOORE , HENRY

MOORISH , BERTRAM

MORAES , COREY

MORAND , MAURICE

MORANG , ALFRED

MORANG , DOROTHY ALDEN CLARK

MORE , DAVID JOHN

MORENO , MARIANO

MORETON , PETER

MORHARDT , JOSEPH EMIL

MORLAND (School of) , GEORGE

MORNING , SUNDAY B.

MORRICE , JAMES WILSON

MORRIS , STANLEY J.

MORRIS , JOHN

MORRIS , MICHAEL WILLIAM

MORRISSEAU , NORVAL H.

MORRISSEAU , CHRISTIAN

MORTIMER , LEWIS

MOSER , R. J.

MOSES , FORREST K.

MOSS , CHARLES EUGENE

MOSTYN , THOMAS EDWIN

MOTTRAM , CHARLES SIM

MOWATT , KEN

MUGHAL ART

MULLER , R.

MULLER , WILLIAM JAMES

MUNAKATA , SHIKO

MUNOZ-RAMOS , ALVAR SUNOL

MUNRO , ROSS

MUNSTER , F. (?)

MURADO , ANTONIO

MURCH , ARTHUR JAMES

MYERS , W.H.

MYERS , JUDITH

MYNDZAK , ALLAN

NADEAU , MARC ANTOINE

NAGAOKA , KUNITO

NAGY , BARON von

NAHANEE , KEITH

NASH

NASH , WILLARD AYER

NEEDHAM , DOMINIC

NEGRI , MARIO

NEHRING , DAVE

NEIMAN , LEROY

NELSON , MARION HOPE

NELSON , ROBERT LYN

NEMETH , GYORGY

NEOGRADY , LASZLO

NEOPOLITAN SCHOOL: 19th Century

NETSCHER (Attributed to) , CASPAR

NEVILE , PHYLLIS A.

NEVILLE , VAUGHAN

NEVILLE-CUMMING , RICHARD HENRY

NEW GUINEA: 20th CENTURY

NEWMAN , HARALD J.

NICHOLS , JACK

NICKLE , LAWRENCE

NICOLICH , RAY

NICOLL , MARION FLORENCE

NIELSEN , PAULINE

NIERMAN , LEONARDO

NIKLEWICZ , THERESE

NISHIMURA , KEIYU

NIVERVILLE , LOUIS de

NIXON , JAMES

NIXON

NIXON (Attributed to) , JOHN

NOBLE , JOHN SARGENT

NOEL , E.

NOEL , T.

NOEL (Iayan Mani) , MAXINE

NOGANOSH , RUSSEL M.

NOGUEZ , JUAN R.

NOLEAYOK , LUKE

NOREAU , FRANCINE

NORMAN , SHARON

NORMANDEAU , HELEN

NORTH AMERICAN SCHOOL: 20th CENTURY

NORTHERN ITALIAN SCHOOL: 16th/17th Century

NORTHERN ITALIAN SCHOOL: 17th CENTURY

NORWEGIAN SCHOOL: 20th CENTURY

NORWELL , GRAHAM NOBLE

O'BRIEN , LUCIUS RICHARD

O'DONNELL , BILLYO

O'HARA , PATRICIA

O'KEEFE , JUDITH

O'REGAN , TONY

O'TOOLE , MICHAEL

O'TOOLE , NANCY

OCHS , PETER PAUL

ODIERNA , GUIDO

ODJIG , DAPHNE

OGDEN , JOHN WILLIAMS

OGDEN , M. M.

OGDEN , CAROLYN

OGILVIE , WILLIAM ABERNETHY

OGILVIE , FREDERICK DOVE

OGSTON , A. W.

OHOVELUK , MONA

OKAK , TEMELA

OKEY , RONALD N.

OKLAGA , FRANCOISE

OKLAGA , FRANCOISE

OLIVER , ALFRED

OLSANSKY , KLEMENT

OLSEN , L. ELLEN

OLSEN , HAROLD DERMONT

OLSON , J. OLAF

OLSON , GERTRUDE

OMAN , SHERIDAN

OMEGA

ONLEY , NORMAN ANTHONY (Toni)

ONOBRAKPEYA , BRUCE

OQUTAQ , ENOOKY

ORIENTALIST SCHOOL: 19th/20th CENTURY

ORTEGA , MORENO FRANCISCO

ORTIZ

ORTIZ , P.

OS-DELHEZ , HENRI VAN

OSHUITOQ , NINEEUGA

OSKINEEGISH , JIM

OSTLUND , LIEF

OSTROWSKA , AGATA

OTTO , GUTTORN

OUDENDAG , EGBERT

OVISSI , NASSER

OWEN , ROBERT

OWPALUK

OXBOROUGH , DOROTHY MARIE

PADOVANI , ANDREA

PAERELS , WILLEM

PALEY , STEWART

PALMER , Manner of SAMUEL

PALMER , FRANK HERBERT

PALMER , JOHN ANGUS

PALMER , HERBERT SIDNEY

PANABAKER , FRANK SHIRLEY

PAQUETTE , ARMAND J.

PAQUETTE , PAUL

PARKER , LEWIS

PARKER , JOHN FREDERICK DELISLE

PARNELL , ERIC

PARR , OLGA

PARRISH , MAXFIELD FREDERICK

PARSONS , S.

PARSONS , PAUL

PARSONS , ARTHUR WILDE

PARTRIDGE , DAVID GERRY

PARVANEH

PASINI , LAZZARO

PASMORE , JOHN F.

PATERSON , THOMAS

PATON , JOSEPH NOEL

PATRICH , NORA

PATTERSON , TOM

PATTERSON , NEIL

PATTINSON , SCOTT

PATTISON , ALBERT MEAD

PAULSON , FLORENCE

PAVELIC , MYFANWY

PAVEY , MARY

PAWSON , RUTH MAY

PAYCE , GREG

PAYNE , CHARLES "Snaffles" JOHNSON

PAYNE , GORDON EASTCOTT

PEARCE , JAMES STUART

PEARCE , WALTER BRYAN

PEARSON , RALPH

PEARSON , D.K.

PEARSON , MARY MARTHA DUTTON

PEEL , JAMES

PELL , AUGUSTUS J.

PELLEGRINI , CARLO "APE"

PENHALL , ROSS

PENNEY , FREDERICK DOYLE

PERRICHON , CLEMENT

PETLEY-JONES , LLEWELLYN

PETTERSON , ANDRE

PETTET , ROSEMARY

PETTITT , ROY

PETTMAN , CLIFFORD

PETTMAN , GRAHAM

PETTS , A.

PEUTOALOOK , SIMON

PEWOTKA , T.

PFEIFER , BODO

PHAM , PHUNG

PHAM-NEW , KHANG

PHILIPP , MARTIN ERICH

PHILIPPE , PAUL

PHILLIPS , WALTER JOSEPH

PHILLIPS , JAMES MARCH

PHILLIPS , PATRICIA

PHONG , DAO HAI

PICARD , RAYMOND R.

PICARD , JAMES

PICASSO , PABLO

PICHER , CLAUDE

PICHET , ROLAND

PICKERING , JOSEPH LANGSDALE

PIERCE , ROY

PIETERSEN , JOHANNES

PIGOTT , MARJORIE

PINDER , DOUGLAS HOUZEN

PINNEO , GEORGINA PAIGE

PINOTTI , G.

PIOMBO (After) , SEBASTIAN DEL

PISANI , GUSTAVO

PISSIS , EMILE M.

PITCHEGIGWANEH , DANIEL

PITSEOLAK , ASHOONA

PLANDING , OTTO

PLANGG , WARNER R.

PLANSKY , CARL

PLANT , STAFFORD DONALD

PLANTE , GILBERT

PLASKETT , JOSEPH FRANCIS

PLEAR , SCOTT

PLESS , JILL

POGANY , GEZA

POHL , LOUIS

POHL , ERNEST HENRY

POINT , SUSAN

POIRIER , NARCISSE

POITRAS , JANE ASH

POL , LOUIS VAN DER

POLESE , TOBIA

POLYNESIAN SCHOOL

POMEROY , CONSTANCE

POOLE , LESLIE DONALD

POPE , HILDA CHANCELLOR

POPLITEO (Luis Montoya & Leslie C. Ortiz)

POPPEL , JOHANN GABRIEL F.

POPPERWELL , ANNE

POSTLETHWAITE , A.

POUCHOL , PAUL

POUCHOL , PAUL

POULSON , FLORENCE

PRANKE , WALTER

PRATT , JOHN CHRISTOPHER

PREOBRAZHENSKAYA

PRESCOTT , KEN

PRICE , ADDISON WINCHEL

PRICE , MARGARET ELIZABETH (Betty)

PRIDDAT , FREDERICK (FRITZ)

PRINGLE , ANNIE WHITE

PRIOR , EDWARD JOHN WILLIAM

PRITCHETT (Attributed to) , ROBERT TAYLOR

PRIVETT , MOLLY

PROST , GASTON

PROUT , SAMUEL

PUDLOO , JOSEPHIE

PUGH , DAVID

PULHAM , GARY

PUSAK , RUDOLF

PUTMAN , DEBORAH J.

PYE , FRED

PYNE , JAMES BAKER

QUAN , L.

QUINN , THOMAS

QUINTON , CLEMENT

QUISTORFF , VICTOR

RABERABA , HERBERT

RADCLIFFE-WHITE , G.

RADFORD , JOHN A.

RAFFAELLI (Attributed to) , JEAN-FRANCOIS

RAFFALT , IGNAZ

RAFFIN , LUKE

RAFFIN , ANDRÉ

RAFTERY , TED

RAHNARVARDKAR , ANOUSH

RAMAUGE , RAUL

RAMUS , FERNLEY

RAMUS , F.

RANDS , ANGUS

RANGER , ALBERT F.

RAPHANEL , PHILIPPE

RATCLIFFE , KAY

RAUSCHENBERG , ROBERT

RAY , CARL

RAY , DON

RAYNER , GORDON

READY , WILLIAM JAMES DURANT

REDGATE , ARTHUR WILLIAM

REDON , ODILON

REED , GARY

REEDY , LEONARD HOWARD

REES , LLOYD FREDERIC

REGAT , JACQUES & MARY

REICHARDT , RUDI

REID , WILLIAM (Bill)

REID

REID , LILLIAN IRENE HOFFAR

REID , JACK

REIMERS , ERNIE

REINBLATT , MOSES (Moe) MARTIN

REISS , WINOLD

REMBRANDT

REMEIKA , VYTAS

RENANS

RENAUD , TOUSSAINT XENOPHON

RENNY , JAMES

RENOIR , PIERRE-AUGUSTE

REYNAL & COMPANY, NY

REYNOLDS , JOSHUA

REYNOLDS , LEE

REYNOLDS (After) , SIR JOSHUA

RICHARD , RENE JEAN

RICHARDS , JOHN AUSTIN

RICHARDS , F.

RICHARDS , L.

RICKABAUGH , ROBIN

RICKLY , JESSIE BEARD

RIOPELLE , JEAN-PAUL

RIPLEY , R. R.

RITTER (Attributed to) , JOSEF

RIVARD , A.

RIVAS , JOSE

RIVERA , DIEGO

RIZEK , EMIL

RIZZI , ANTONIO

ROACH , GERALD

ROBBINS , J. A.

ROBER , A.

ROBERTS , THOMAS KEITH

ROBERTS , G.W.

ROBERTS , WILLIAM GOODRIDGE

ROBERTS , WILLIAM GRIFFITH

ROBERTS , JACK

ROBERTS , A. T.

ROBERTSON , DAVID THOMAS

ROBERTSON , C. P.

ROBERTSON , DONALD

ROBERTSON

ROBINSON , ALBERT HENRY

ROBINSON , PETER E.

ROBINSON , CLIFFORD FEARD

ROBINSON , DAVID

ROBSON , ERIC

ROCCA , ALDO

ROCHARD , FRANCOIS THEODORE

ROCK , GEOFFREY ALLAN

ROCKWELL , NORMAN PERCEVEL

RODÉ , BARBARA (ZOUZOULINE)

RODRIK , PAUL (Johnston)

ROE , COLIN GRAEME

ROGERS , OTTO DONALD

ROHNE , BERNARD

ROI

ROLFE (Attributed to) , HENRY LEONIDAS

ROLLINS , D.E. (?)

RONALD , G.

RONDELLO , G.

ROODENBURG , HENDRIKUS ELIAS

ROOS , JOHANN HEINRICH

ROOTMAN , JACK

ROS , ALBERT

ROSA , LUIGI

ROSEN , ERNEST T.

ROSENBERG , V.

ROSENBLATT , JOE

ROSS , JOHN E.

ROSS , FREDERICK (FRED) JOSEPH

ROSS , JOSEPH HALFORD

ROSS , SUSAN ADRINA

ROTH , ANDREAS

ROUDGAR , PARVANEH

ROUQUETTE , LOUIS-FREDERIC

ROUSSEAU , HENRI

ROUSSEAU (Attributed to) , THEODORE

ROUVIERE , ELISABETH

ROUZIE , ARTHUR

ROWBOTHAM , CLAUDE HAMILTON

ROWBOTHAM , CHARLES EDMUND

ROWE , ARTHUR H.

ROY , ELYANE

ROYAL DOULTON

ROYBAL , JOYCE

RUBADOUX , CRAIG

RUEVEN ART GLASS

RUPERT , PAUL

RUSSELL , LILLIAN E.

RUSSELL , JOHN WENTWORTH

RUSSELL , GYRTH

RUSSELL , JOHN

RUSSELL , CHARLES MARION

RUSSELL , JOHN

RUSSIAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

RUSSIAN SCHOOL: 20th CENTURY

RUTLEDGE-MATHISON , DUTCHIE

RUYSCH (After) , RACHEL

RYAN

RYSHPAN , MEYER

RÖDER , GEORG

SABISTON , CAROLE

SADD , WILLIAM HARVEY

SADLER , WALTER DENDY

SADLER , WALTER DENDY

SAGNEAU , S.R.

SAHAGUN , LUIS

SAINT-ALBAN , MICHEL de

SAITO , KAORU

SALETTE , LOUIS

SALVADOR , JOSE

SALVAGGIO , JOSE

SAM (lessLIE) , LESLIE ROBERT

SAMILA , DAVID

SAMMARCO , MARIA

SAMMONS , CARL

SAMPSON , JOSEPH ERNEST

SAMPSON-MATTHEWS LIMITED

SANDOVAL , RAFA

SANI , GUI

SANTOS , VICTOR

SAPP (KISKAYETUM) , ALLEN

SASTRE , BARTOLOME

SAUBERT , TOM

SAWADA , TETSURO

SAWCHYN , LILLIAN

SAWFORD-DYE , ERNEST

SAYRE , F. GRAYSON

SCALIGINE , LAURA

SCANDINAVIAN SCHOOL: 20thCENTURY

SCARBOROUGH , FREDERICK WILLIAM

SCARVELLI , SPYRIDON

SCHAEPMAN

SCHAFER , SCOTT

SCHAFER , HENRI

SCHAFER , GERTRUD

SCHAFER , FREDERICK FERDINAND

SCHAIK , P. V.

SCHALL , M.

SCHANG , PAULINE V.

SCHELFMAN , JOHANNES

SCHINTZ , THEODOR (Ted) MARIE

SCHMERHOLZ , GEORGE

SCHMIDT , KURT EUGEN

SCHMIDT , ALBERT

SCHNARS-ALQUIST , HUGO

SCHNEEWEISS , RUDOLPH KAREL

SCHNEUER , DAVID

SCHOLDER , FRITZ WILLIAM

SCHONBERGER , FRED

SCHONEBERG , SHELDON C.

SCHONEBERG (Attributed to) , SHELDON C.

SCHOUTEN , HENRY

SCHREUDER , M.

SCHROTER , G.

SCHUMACHER , MARJORIE HELEN COATES

SCLATER , W.H.

SCOTT , M. H.

SCOTT , BRIAN

SCOTT , DON

SCOTT , ELIZABETH

SCOTT , N. M.

SCOTTISH SCHOOL: 19th/20th CENTURY

SCRIVER , ROBERT

SEABROOK , MARK

SEAGO , EDWARD BRIAN

SEATON , WALTER WALLACE

SEBASTIAN , ROBERT EDWARD

SECUNDA , ARTHUR

SELLERS , MAYME

SELLERS , W.

SEMPLE , FRANCES

SEPAHI , ALI

SERRIER , JEAN PIERRE

SERVICE , PAT

SESSIONS , JAMES MILTON

SEVEK

SEVEN-SEVEN , TWINS

SEWELL , VALERIE

SEXTON , ALBERT E.

SHACKLETON , KATHLEEN

SHADBOLT , JACK LEONARD

SHALDERS , GEORGE

SHARPE , VIC P.

SHAYER , WILLIAM

SHEIL , PHIL

SHELLY , BARBARA

SHELTON , MARGARET DOROTHY

SHEPPARD , PETER CLAPHAM

SHERMAN , MAUD REES

SHERRIFF-SCOTT , ADAM

SHIELDS , HENRY

SHILLING , ARTHUR

SHILLING

SHILLING , TRAVIS

SHIVES , ARNOLD EDWARD

SHORT , BETTY

SHORTT , JAMES (Jim) W.

SHORTY , RICHARD

SHOSTAK , PETER

SHUMAKER , PHILIP G.

SIBIYA , LUCKY MADLO

SIEBNER , HERBERT JOHANNES JOSEF

SIHIER , F. R.

SILVA , WILLIAM POSEY

SIM , GARY

SIMARD , CLAUDE A.

SIMEON , DWAYNE

SIMKIN , RICHARD

SIMMONS , DAVE

SIMMONS , MARKE K.

SIMON , ROGER J.

SIMON & SCHUSTER

SIMPSON , GREGG

SIMPSON , HENRY JACKSON

SIMPSON , H. HARDEY

SIMPSON , VERN

SINCLAIR , IRVING

SINCLAIR , JOHN GORDON

SINCLAIR , ROBERT

SKALA , FRANTISEK

SKEAPING , JOHN RATTENBURY

SKELTON , SYLVIA

SKLAR , DOROTHY

SKOGMAN , OLLE

SLIPPER , GARY PETER

SLOBIN , G.

SMELLIE , JOHN

SMILTZ , K.

SMITH , GORDON APPELBE

SMITH , BENJAMIN

SMITH , SHERYL R.

SMITH , JOHN WARWICK

SMITH , HOBBE

SMITH , DONALD APPELBE

SMITH

SMITH , WILLIAM ST. THOMAS

SMITH , JAMES AGRELL

SMITH , LEVI ALASUA PIRTI

SMITH , JOHN BRANDON

SMITH , KEITH C.

SMITH HOOLE , KATE ADELINE

SMOLAREK , WALDEMAR

SMUTYLO , ALLEN

SMYTH , P.

SNAFFLES , CHARLES JOHNSON PAYNE

SNAKE , STEPHEN

SNELL , JAMES HERBERT

SNOW , MICHAEL JAMES ALECK

SNOW , JOHN HAROLD THOMAS

SNYDER , PETER ETRIL

SNYDER , OLIVER

SNYDER , GORDON

SOBINSKI

SOLDATENKOV , IGOR ALEXEEVICH

SOLER , JUAN

SOMMER , GEORG

SONNEGA , AUKE CORNELIS

SONNIER , KEITH

SOPEL , LYLE

SOPHIE

SORTINO , CARMELO

SOULIKIAS , PAUL

SOUTH AFRICAN SCHOOL: 19th/20th CENTURY

SOUTH AFRICAN SCHOOL: 20th CENTURY

SOUTHWELL , GEORGE H.

SOUTHWEST SCHOOL: 20th Century

SOVA , L.

SPAFFORD , ALAYNE

SPANISH SCHOOL: 19th Century

SPANISH SCHOOL: 19th/20th CENTURY

SPECK , CHIEF HENRY

SPENCER

SPENCER , GWEN

SPIERS , C. HENRY

SPIERS , NAOMI

SQUIRE , MAUD HUNT

ST. GILLES (Gille Cote)

ST. JOHN , EDWIN

STAFFEN , DORIS

STALNAKER , HAMILTON G.

STANHOPE , G.

STANLEY , WILLIAM S.

STANNARD , HENRY JOHN SYLVESTER

STANNARD (Attributed to) , HENRY

STAPLETON , ARCHIBALD BRUCE

STAROSTIN , MIKHAIL

STARR , TERRY

STAUNTON , G.

STEBNER , E. A.

STEEL , KENNETH

STEER , PHILLIP WILSON

STEIGER , FREDERIC

STELLA , FRANK

STERNE , MAURICE

STERNER , MALTE

STEVENS , DOROTHY AUSTIN

STEVENS , ALBERT GEORGE

STEVENS (Attributed to) , ALFRED

STEVENSON , BEULAH

STEVENSON , WILLIAM LEWY LEROY

STEWART , HILDA

STEWART , MURRAY MCCHEYNE

STOCK , C.R.

STODT , T.

STOLL , ELEANOR P.

STONE , THOMAS ALBERT

STONE

STONE , JOHN

STRASKY , MAXIMILLIAN

STUART , CHARLES

STUBBS , MAURICE

STUBBS

STUCKELBERG , MARIE

SUFFOLK SCHOOL: 19th CENTURY

SUMMERS , J.

SUMNER , GEORGE

SURENDORF , CHARLES FREDERICK

SURICH

SURREY , PHILLIP HENRY HOWARD

SURTEES , JOHN

SUTHERLAND , R. BRUCE

SUTHERLAND , ALEXANDER SUMMERS

SUTHERLAND , ROBERT LEWIS

SUTHERLAND , DON

SUTHERLAND , EOLA

SUZOR-COTE , MARC-AURELE de FOY

SVENSSON , GUSTAF

SVOB , MICHAEL

SWARTHOUT , NELLIE

SWARTZ , BURRELL

SWAYZE

SWINTON , GEORGE

SYER II , JOHN

SYKES , GEOFFREY

SYLTE , KARSTEN

SYMONS , ROBERT DAVID

SYMONS , BESSIE FRY

SZASZ , ENDRE

SZETO , NIGEL

T. , NOEL

TAILFEATHERS , GERALD

TAIT , NORMAN

TAIT , TIM

TAIT , W. F.

TAJIMA , HIROYUKI

TAKAHASHI , TADAKAZU

TALLIO , STIRLING

TALLIS , J. & F.

TALWINSKI , IGOR

TAMAYO , RUFINO

TAMES , FERNANDO

TAMOTZU , CHUZO

TANSLEY , WILLIAM

TAOGAEA (Eddie Powell)

TARKAY , ITZCHAK

TARKAY

TATOSSIAN , ARMAND

TEEVEE , JAMASIE

ten KATE , HERMAN

TERRIS , JOHN

THELWELL , NORMAN

THIJSEN , CAROLUS JOHANNES

THIRKETTLE , SHARON

THOMAS , ROY

THOMAS , KEN

THOMAS , LIONEL ARTHUR JOHN

THOMAS , ALICE BLAIR

THOMAS , J.

THOMAS , MAURICE

THOMPSON , TIMOTHY F.R.

THOMPSON , RONALD DAVID

THOMPSON , F.M. HENNING

THOMPSON , C.

THOMPSON , ARTHUR (Art) IVAN

THOMPSON , ALLAN ROBERT

THOMSON , THOMAS (Tom) JOHN

THOMSON , AUDRIE

THOMSON , C.

THOMSON , KEITH

THOMSON (In the Style of) , THOMAS (Tom) JOHN

THORNE , GORDON (Kit)

THORNLEY , WILLIAM

THORNTON , MILDRED VALLEY

THORNTON , HAROLD

THORNVIG , EJNAR

THUNDER

THUREN

TICKNER , MICHAEL

TIDEMANIS , JANIS FERDINANDS

TIETJENS , MARJORIE HILDA R.

TILBY , TED

TILLYER , LARRY

TIMMAS , OSVALD

TINNING , GEORGE CAMPBELL

TINYAN , CHAN

TISSOT , JAMES JACQUES JOSEPH

TIVADAR , ATTILA

TOBACCO , GARNET

TOBIASSE , THEO

TOILES , WALTER

TOLFORD , JOSHUA

TOMLINSON , HENRY WELLING

TOMLINSON , ROY E.

TOMLINSON , RUTH

TOPHAM , WILLIAM THURSTON

TOPHAM , FRANK WILLIAM WARWICK

TOPHAM , FRANCIS WILLIAM

TOPPINGS , M. GLEN

TORRETTO , PAOLO

TOTOLI , G.

TOUGAS , PIERRE

TOULOUSE-LAUTREC , HENRI DE

TOUSSOWASKET , NOLL C. DERRIKSAM

TOWN , HAROLD BARLING

TOWNSEND , H. WILLIAM (Bill)

TOWNSEND , FREDERICK HENRY

TOYOKUNI II (attributed to) , UTAGAWA

TOZER , HENRY EDWARD SPERNON

TRASK , FRED

TRAUNTER , GEOFFREY

TRAUTTWEILLER , STEPHANIE von

TRAVERS-SMITH , BRIAN

TREMBLAY , CLAUDE

TREMBLAY , LOUIS

TREMEWEN , VERN

TRINIDAD , JOSE

TUCKER , ARTHUR

TUKAI , PETER

TUKIKI , KOPIE

TUKIKI , KOPIE

TULLY , SIDNEY STRICKLAND

TUPPER , ALEXANDER GARFIELD

TURNER , STANLEY FRANCIS

TURNER (After) , J.M.W.

TUU'LUUQ , MARION

TUU'LUUQ & KANGERYUAQ

TVERDIY , ANATOLIY

TWIST , JEANETTE HELEN

TYGESEN , HALFRED A.

TYMOSHENKO , FREDERIC JOSEPH

TYNDALE , THOMAS NICHOLSON

TYTLER , STANLEY DELHI-FORCE

ULLULAQ , JUDAS

UNGER , CURT W.

USTINOV , PLATO

VAISBERG , MATVIY

VALENTINE , HUGH A.

VAN , DANG HONG

VAN DEN BERG , ANNA CAROLINA (Ans)

van ED , PROF. WALTER PRESCHER

VANDERMEER , RICHARD J.

VANDIJK , WIM LEENDERT

VANIER , BERNARD

VANTORE , MOGENS

VASARELY , VICTOR

VASSALL , T.

VEENANDAAT , JAN

VENTER , KATHY

VERDIER , LEON

VERNER , F. A.

VERSCHUUR II , WOUTERUS

VERSTEEG , SIMON JAMES

VEZCALI , LUIS

VICENTINI , LUIGI

VICK , HORACE VALENTINE

VICKERS , HENRY HAROLD

VICKERS , ROY HENRY

VICKERS , ALFRED H.

VIDAL , I. V.

VILARD

VILLON , JACQUES

VOIGT , LEIGH

VOLTI , ANTONIUCCI

VOMM , BENITA

von MATLTITZ-DE KOCK , GERDA

VON TRAUTTWEILLER , STEFANIE

WACKO , WENDY

WADHAMS , EARL

WAGER (Attributed to) , LASSE

WAGNER , HERBERT WILLIAM

WAGNER , K.

WAIGHT , GEORGE C.

WAINWRIGHT , RUTH SALTER

WALDBURGER , NATALIE MAJABA

WALDMULLER , F. G.

WALKER , HARRY

WALKER , FRANCIS S.

WALKER , ROBERT EVELEIGH (Buzz)

WALKER , VIVIAN MAUDE

WALKER , ELLA MAY

WALLACE , KEN

WALLIS , FRANK

WALLISER , DENIS

WALTERS , GEORGE STANFIELD

WALTHAM WATCH COMPANY

WALTON , E. A.

WARD , WINSTON DAVID

WARD Jr. , WILLIAM

WARHOL , ANDY

WARHOL (After) , ANDY

WARKOV , ESTHER

WARNE-BROWNE , E.

WARREN , EMILY MARY BIBBENS

WARREN , RAY

WASSENAAR , Willem Abraham

WATANABE , T H

WATANABE , SADAO

WATERLOO (Attributed to) , ANTHONIE

WATSON , LEONARD

WATSON , HOMER RANSFORD

WATSON , CHARLES H.R.

WATSON , CHARLES JOHN

WAUGH , FREDERICK JUDD

WAY , CHARLES JONES

WEATHERILL , RICHARD

WEBB , DOUGLAS

WEBB , PHYLLIS

WEBER , GEORGE

WEBER , DENNIS J.

WEDMAN , NEIL

WEHRSTEIN , HELENA

WEINSCHENK , HELEN FAYE

WEISBUCH , CLAUDE

WELLER , GEORGE

WELLS , JOHN SANDERSON

WELSH , ALISON SMITH

WENTSEL , HARALD

WENYUAN , ZHANG

WERLIMAN , C.A.

WERNER , DIETRICH H.

WESCOUPE , CLEMENCE

WESLEY , PATRICK

WESMAN , KEN

WESSON , EDWARD

WEST , DAVID

WEST , PATRICK

WESTBRIDGE PUBLICATIONS LTD.

WESTBRIDGE, ANTHONY R. & BODNAR, DIANA L.

WESTON , WILLIAM PERCIVAL

WHALE , ROBERT HEARD

WHIPPLE , FRANK

WHITCOMBE , THOMAS

WHITE , MAGGIE

WHITE , T. J.

WHITE , JANYCE

WHITE , D.

WHITE , JOHN

WHITE , GEORGE HARLOW

WHITE , TIMOTHY JOHN

WHITEHEAD , ALFRED ERNEST

WHITTINGTON , WILLIAM G.

WHONNOCK , SEAN

WICHERS , HAL

WICHERTS , ANDIE

WICKS , BEN

WIDGERY , FREDERICK JOHN

WIDGERY , WILLIAM

WIDGERY (Attributed to) , WILLIAM

WIEGMAN , THEODORUS H. (Theo)

WIKBERG , NILS

WILDGOOSE , VERNON

WILIMOWSKA , BRONISLAWA

WILKIE , PATRICIA

WILKINSON , THOMAS HARRISON

WILKS , MAURICE CANNING

WILLER , JIM

WILLIAMS , FRANK

WILLIAMS , CATHY FOLK

WILLIAMS , TERRY

WILLIAMS , RAYMOND

WILLIAMS , SAUL

WILLIAMS , EDWARD CHARLES

WILLIAMS , WARREN

WILLIS , JOHN CHRISTOPHER T.

WILLIS , DOROTHY HENZELL

WILLIS , W. H.

WILLOUGHBY , G.H.

WILLSON , JOHN

WILMER

WILSON , RONALD YORK

WILSON , ROBERT BURNS

WILSON , JOHN

WILSON , PETER MACGREGOR

WILSON , EMILY B.

WILSON (Style of) , RICHARD

WIMPERIS , EDMUND MORRISON

WINDSOR , PAUL

WINDSOR , MERVIN

WINKFIELD , DIANA

WINTER , WILLIAM ARTHUR

WINTER-SHAW , ARTHUR

WINTHER , FREDERIK JULIUS AUGUST

WISHART , GEORGE BARCLAY

WITHROW , WILFRED FORBES

WOICESKE , RONAU WILLIAM

WOLSAK , JANE

WONG , WILLIE

WONG , PAUL

WONG , DAVID

WOOD , KARL E.

WOOD , ROBERT E.

WOOD , FRANK WATSON

WOOD , ALAN

WOOD , GRANT

WOODS , R. GAIL

WOODS , CHRIS

WOOLDRIDGE , ANDY

WOOLLETT , CRESSWELL

WOOLNOTH , CHARLES NICHOLLS

WOYCIK , W.B.

WREATH , VARLEY

WRIDE , MAISIE

WRIGHT , ROBERT LESLIE

WRIGHT , WALT

WRIGHT , REDMOND STEPHENS

WRITRIN , HERBERT

WYETH Jr. , JOHN ALLAN

WYLIE , ALAN

WYLLIE , WILLIAM LIONEL

WYLLIE , W.

WYLLIE (attributed to) , WILLIAM LIONEL

WYNDHAM , RICHARD HAYWARD

WYSOCKI (After) , CHARLES M.

WYTE , CHARLES

XU , MARK

XX SIECLE REVIEW

YAMADA , MASAYOSHI

YASENEV , OLEG

YATES , NORMAN

YEATS , CRAIG

YEATS (Attributed to) , JACK BUTLER

YERXA , WAYNE

YERXA , LEO

YGARTUA , PAUL F.

YGARTUA , PAUL

YIMO , LI

YOKOI , TOMOE

YOO , HYUNG

YOSHIDA , TOSHI

YOSHIDA , HIROSHI

YOUNG , CHARLES WARBURTON

YOUNGFOX , CECIL

YOUNGS , KATHRYN

YUGOSLAVIAN SCHOOL: 20th CENTURY

YUXWELUPTUN , LAWRENCE PAUL

ZAHARICHUK , DORIS

ZAIRE: 20th Century

ZAISS , MARLENE

ZAMPIGHI (In the style of) , EUGENIO

ZELONI , RAFFAELE

ZEPEDA , ERNESTO

ZEPEDA , ERNESTO

ZHURAKOVSKI , VIKTOR PETROVICH

ZHURAVEL , MYKOLA

ZILERI , ANN SUSAN

ZODAN

ZORAN

ZUNIGA , FRANCISCO

ZWICKER , MARY MARGUERITE


 

Copyright © 1999-2003 Westbridge Publications Ltd. All Rights Reserved


Site Design Internet-Exposure